CO DALEJ ZE STATUTAMI SOŁECTW?

Witam Wszystkich bardzo serdecznie. Tak w ostatnim dniu kończącego się już roku, natchnęło mnie do napisania kilku słów na temat minionych wydarzeń, jakie miały miejsce a związane były z uchwaleniem statutu naszego sołectwa.

         Podstawą dobrego funkcjonowania sołectwa to dobry statut. Słowo “dobry” to słowo klucz. Jaki zatem jest dobry statut? Najprościej mówiąc to taki, który jest zgodny z obowiązującym prawem. To również taki dokument, na którego ostateczny kształt mają wpływ jego mieszkańcy.  Ponieważ to mieszkańcy jak nikt inny wiedzą, czego oczekują.

         Ustawa o samorządzie gminnym wyraźnie wskazuje, co powinien zawierać statut i jakie powinien wprowadzać zapisy, jednak bardzo często zdarzają się przypadki nieprawidłowych uchybień proceduralnych jak
i niedozwolonych wpisów.  Zazwyczaj dotyczy próby wkraczania w materię ustawową wraz z jej niedozwoloną modyfikację.

         W pierwszej kolejności po opracowaniu projektu statutu należy przeprowadzić konsultacje z jego mieszkańcami. Konsultacje powinny dotyczyć całego dokumentu a nie tylko wybranych jego elementów. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w swoim wyroku.

         Jak doskonale wszyscy wiemy obowiązujący statut został uchwalony
w 2003 roku. Przez 20 lat doczekał się tylko dwóch uchwał, które wprowadziły kilka “kosmetycznych” zmian.

Na początku bieżącego roku w marcu Pani Wójt ogłosiła przeprowadzenie konsultacji społecznych w miesiącu kwietniu dotyczących projektów statutów sołectw w Gminie Zarszyn. Pomimo wniesionych uwag moich jak i Pana Wojciecha, Pani Wójt nie odpowiedziała pisemnie na zgłaszane uwagi. Czyli konsultacje były tylko z nazwy. I tak sytuacja “trwała” do 28.12.2023 roku, kiedy miały zostać uchwalone przez Radę Gminy nowe statuty dla sołectw,
w tym i nasz, czyli Nowosielec. Po przeczytaniu projektu nowego statutu
i przeanalizowaniu całej sytuacji, nie mogąc pogodzić się z brakiem poszanowania stron postępowania oraz obowiązującego porządku prawnego zdecydowałem się złożyć do Rady Gminy pisemny sprzeciw o nieprocedowaniu uchwały dotyczącej naszego statutu. Sprzeciw został uwzględniony i Rada Gminy przy 14 radnych za uwzględnieniem sprzeciwu i jednym głosie wstrzymującym, odstąpiła od procedowania nie tylko naszego statutu, ale
i wszystkich pozostałych statutów sołectw.

         W chwili obecnej poczekajmy na dalszy rozwój wypadków, ale tym razem wszyscy podejmijmy działania zmierzające do stworzenia takiego dokumentu, aby służył przez lata i nie był tylko bublem prawnym, z którym będzie tylko kłopot.

                                                                           Sołtys

                                                                  Grzegorz Wolanin

Pismo do Rady Gminy – sprzeciw

Statut- wersja 2003

Statut wzorcowy – wersja podana do konsultacji

Statut – wersja grudzień 2023 wprowadzona na sesję

One comment

  1. Pojechali do Warszawiacy złożyć hołd ruski czy pruski i z nic konkretnego. Z naszych podatków wycieczki bezsensowne, beż żadnych konkretów!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *