WYBORY SOŁECKIE 2024

W ostatni dzień sierpnia, w sobotnie popołudnie, na zebraniu wiejskim w Nowosielcach mieszkańcy dokonali wyboru nowego sołtysa oraz składu rady sołeckiej. Zebranie rozpoczęło się nieco po godzinie 16-tej. Otwarcia dokonał kończący swoją kadencję sołtys Grzegorz Wolanin. Na przewodniczącego zebrania w głosowaniu wybrano radnego Grzegorza Michalskiego. Ustępujący sołtys złożył sprawozdanie z okresu półtorarocznego sprawowania swojej funkcji. W pierwszej kolejności zgodnie z obowiązującym statutem przystąpiono do wyboru sołtysa. Zgłoszony został tylko jeden kandydat, a właściwie kandydatka – Beata Nawalaniec. W procedurze głosowania wzięło udział 97 osób. Kandydatka otrzymała 94 głosy poparcia, przy trzech głosach przeciwnych. Po sprawnie przebiegającej procedurze głosowania sołtysem została wybrana Beata Nawalaniec uzyskując poparcie na poziomie 96,91%. W dalszej kolejności zgłoszono 9 kandydatów na członków rady sołeckiej, czyli maksymalną ilość przewidzianą w statucie sołectwa. Przy zróżnicowanej ilości uzyskanych głosów członkami rady sołeckiej zostali:

  • Rolnik Michał
  • Gomułka Jacek
  • Bajger Monika
  • Krowiak Marcin
  • Siwik Dariusz
  • Kozieradzki Mateusz
  • Kozieradzki Damian
  • Burczyk Albin
  • Maciejowski Stanisław

W trakcie procedur przygotowywania kart do głosowania i liczenia głosów załatwiano sprawy bieżące, mieszczące się w formule wolne wnioski i zapytania. Padło zapytanie o możliwość zainstalowania progu zwalniającego na ul. św. Floriana. Kwestia ta jest do rozważenia przez Radę gminy z uwagi na fakt, że ulica ta jest drogą gminną. Do obecnej na zebraniu wójt Magdaleny Gajewskiej skierowano pytanie o losy projektowanej obwodnicy Miejsca Piastowego. Odpowiedź wskazywała na decyzyjność w tej sprawie Ministerstwa Infrastruktury, od którego zależy uruchomienie przetargu na prace projektowe odcinka Długie- Sanok. Inaczej mówiąc stoimy w miejscu. Na stanowisko rządu w tej sprawie można będzie liczyć w przypadku złożenia interpelacji poselskiej. Władze gminy współpracują w tym temacie z posłem Bartoszem Romowiczem. Zapytano również o to, dlaczego w materiałach przetargowych na parce przy kościele parafialnym w Nowosielcach nie zamieszczono przedmiarów. Po udzieleniu promesy na to zadanie, realizowane w ramach programu Odnowy zabytków na stronie BIP Urzędu Gminy w Zarszynie pojawiły się materiały przetargowe, których kompletność kwestionowali przyszli oferenci. Obecnie materiały zniknęły ze strony BIP, po uchyleniu uchwały Rady Gminy przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie. Materiały w tej sprawie czekają na rozstrzygnięcie odwołania.

Jeden z mieszkańców zapytał o sprawę opróżniania koszy przy placu obok altany. Pytanie konkretnie dotyczyło jakości wykonywanej usługi opróżniania koszy, w których na dnie pozostają resztki nie usuniętych odpadów. Mieszkaniec twierdził, że na dnie koszy mogą zalegać frakcje pochodzące z okresu, kiedy kosze zostały tutaj zainstalowane. Problem przekłada się na uciążliwość zapachową, a także stwarza warunki do korodowania pojemnika stalowego, będącego główną częścią konstrukcji kosza na śmieci. Odpowiedź w tej sprawie nie do końca wyjaśniła poruszony problem. Pojawiło się również zapytanie o skrzynkę gazową ustawioną w pasie drogowym ulicy Lipowej. Sprawa jest do rozwiązania niemal od ręki, ale urosła do rangi problemu poruszanego na forum zebrania wiejskiego. Ostatni temat dotyczył obcinania gałęzi przy drogach gminnych. Część dróg jest w zasadzie nieprzejezdna dla większych pojazdów, w tym np. wozu strażackiego z uwagi na nieprzycięte korony drzew. W innych miejscach drzewa zasłaniają znaki drogowe. Wskazano na ul. Południową dobiegającą do skrzyżowania z ul. Szkolną.

Zebranie odbyło się w odnowionej sali widowiskowej Domu Kultury.