SZTUKA PRZEZ MAŁE s

Ambasada Izraela w Madrycie zaprotestowała przeciwko dziełu hiszpańskiego artysty Eugenio Merino, które wystawiono na Międzynarodowych Targach Sztuki Współczesnej Marco uznając, iż “zawiera obraźliwe dla Żydów i Izraelczyków elementy”. Kontrowersyjne dzieło zatytułowane “Schody do nieba” przedstawia leżącego na ziemi, modlącego się Araba, na nim klęczącego księdza katolickiego, na którego ramionach stoi rabin. Obok widać karabin, z którego lufy wystaje siedmioramienny świecznik menora i gwiazda Dawida. Artysta zapewnił, że “nikogo nie chciał urazić, a jedynie ukazać, że celem jest Bóg”. – To jest wieża, wszyscy mają księgi religijne w dłoniach i akceptują religie drugiego – powiedział.

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił prawomocnie artystkę Dorotę Nieznalską, oskarżoną o obrazę uczuć religijnych. Uznał – powołując się na opinie biegłych – że to media wypaczyły sens jej pracy. We fragmencie instalacji “Pasja”, wystawianej na przełomie 2001 i 2002 r. w gdańskiej galerii “Wyspa”, Nieznalska umieściła na krzyżu fotografię męskich genitaliów. TVN dokonała w tym przypadku manipulacji w celu wywołania skandalu i zwiększenia oglądalności – uznał sąd cytując jednego z biegłych.

Dwa przekazy internetowe dotyczące odbioru “sztuki”. W pierwszym przypadku interweniuje ambasada, w drugim na wniosek kilku osób sąd wszczyna postępowanie o obrazę uczuć religijnych. Czym jest obraza uczuć religijnych mogli się przekonać ci, którzy znieważyli symbole islamu. Do końca życia będą wegetować jak szczury, kryjąc się przed ziemską sprawiedliwością wyznawców Allaha. W Polsce nawet wymiar sprawiedliwości nie potrafi określić, kiedy mamy do czynienia ze złem i znieważaniem symboli religijnych. Chociaż bardziej właściwe byłoby stwierdzenie, że chcąc się przypodobać zachodniej modzie opluwania świętości, w imię tolerancji poglądów pozwala na najbardziej ordynarne i niesmaczne incydenty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *