POZNAJ HISTORIĘ MISTYKA Z NEAPOLU

Historia życia neapolitańskiego mistyka to przejmująca opowieść o ludzkich losach. Od kołyski po ostatnie dni życie nie oszczędziło ks. Dolindo Ruotolo niczego: sponiewierania, przemocy ojca i przełożonych, głodu, samotności, odrzucenia, zdrady najbliższych przyjaciół, oszczerstw, prześladowań, całkowitego niezrozumienia, a na koniec cierpienia fizycznego do granic możliwości. Przyjmował to, był wdzięczny Bogu. Dał świadectwo herosa pokory i miłości do Kościoła. Podobnie jak kochający go Ojciec Pio.

Ojciec Dolindo świętość wyniósł z domu rodzinnego. Można powiedzieć, że jego matka była bardziej święta niż on. Co jednak najważniejsze, o. Dolindo nie stał się świętym. On urodził się świętym! Gdy miał trzy lata, jego matka wstawała o czwartej nad ranem, żeby pójść na mszę (wówczas były msze o czwartej i piątej rano). Przed wyjściem całowała wszystkie swoje dzieci i powierzała je opiece anioła stróża. Ojciec Dolindo, który był wtedy bardzo mały, gdy widział, że matka wstaje, także wstawał. Następnie matka szykowała dla dzieci śniadanie, a on cały czas jej towarzyszył. Wreszcie całowała go w czoło i szła na mszę. Kiedy wracała, on czekał na nią przy drzwiach, a ona brała go na ręce i dmuchała mu do ust, by przekazać mu Jezusa, którego jeszcze miała w sobie. A on był bardzo szczęśliwy. Kiedy modliła się, on klęczał razem z nią, a nie umiejąc się jeszcze modlić, pochylał swoją małą główkę… Kiedy nauczył się mówić, pierwsze zdanie, jakie wypowiedział, brzmiało: „Ja zostanę księdzem!”. Poza tym o. Dolindo nie posiadał żadnej ambicji, by zostać biskupem lub kimś ważnym. Nie, on był człowiekiem Boga i człowiekiem wszystkich. Przez tę swoją pokorę został uznany za jednego z najautentyczniejszych postaci apostolskiego Kościoła katolickiego. Oprócz tego były też cuda, łaski… Zapukajcie do tego grobu… On odpowiada, zawsze odpowiada.

Joanna Bątkiewicz-Brożek — dziennikarka, publicystka, tłumacz. Jest autorką pierwszej biografii ks. Dolindo Ruotolo. Obecnie współpracuje z włoskim portalem watykanistów Vatican Insider oraz polskim portalem Aleteia. Pisząc kolejne opracowania na temat życia i dzieł ks. Dolindo włączyła się aktywnie w proces beatyfikacyjny tego zakonnika. Dla tych, którzy poznali bliżej postać mistyka z Neapolu zmienia się sens życia. Warto poszukać publikacji tej autorki oraz pochłonąć ich treść i na nasze życie spojrzeć z zupełnie innej perspektywy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *