OBIECANKI NA SPOTKANIACH, A PROJEKT IDZIE SWOJĄ DROGĄ

Prace projektowe nad obwodnicą Miejsca Piastowego są kontynuowane w zakresie przyjętym w 2020 roku. Projektanci wytyczyli przebieg drogi na całej długości lokalizując na mapach szczegóły przyszłej inwestycji. Na tę chwilę brak jest decyzji Ministerstwa Infrastruktury o wydłużeniu obwodnicy, aby ominąć zabudowany teren Nowosielec i Pisarowiec. Na tym przykładzie widać, jak marnuje się środki z budżetu państwa, czyli to, co wypracowują ludzie w podatkach i różnych daninach na rzecz państwa. W wielu wystąpieniach i głosach wskazywano, że wiadukt jest zbędny, a zakończenie drogi w tym miejscu nie ma sensu. Inwestycja w takim kształcie skazana jest na niepowodzenie, gdyż droga przez obie miejscowości będzie nieprzejezdna. Posłowie obiecują, że sprawy idą w dobrym kierunku, ale jak na razie ten kierunek kończy się pod górką w Nowosielcach.

Warto zwrócić uwagę na załączony projekt, gdzie co kilkaset metrów projektowane są zbiorniki z wodą do celów pożarowych. Standardy jak widać obowiązują. Najbardziej logicznym byłoby zaprojektowanie basenów do topienia płonących pojazdów elektrycznych, które mają się stać powszechnym środkiem komunikacji. W terenie zabudowanym bezpieczeństwo pożarowe na drodze nie będzie już tak istotne. Z projektu wynika jeszcze jeden fakt. Oprócz zburzenia ostatniego budynku od strony Długiego, techniczne pasy ruchu zajmą sporą część działek zabudowanych powyżej, w stronę Nowosielec. Dopiero teraz, po przyglądnięciu się szczegółom projektowanej trasy widać, jak beznadziejnym pomysłem było zakończenie trasy w tym miejscu. Gwoździem do przysłowiowej trumny jest wiadukt nad torami. Jeżeli w dalszym ciągu nie będzie decyzji na szczeblu ministerialnym odnośnie dobudowania brakującego odcinka DK 28, trudno będzie zatrzymać mieszkańców przed wyjściem na uliczny protest.

Projektanci przygotowali kilka wariantów przebiegu trasy, ale wszystkie mają to samo zakończenie na granicy Nowosielec z Długiem (W1_8, W5_8, W5a_8, W5_9, W5a_9). Jedynie wariant W4_8, prowadzony południową stroną drogi krajowej kończy się między Zarszynem i Długiem.

One comment

  1. za taki przebieg obwodnicy środkiem wiosek Nowosiele iPisarowce odpowiada ja Panie wójtowe, radni gminni i powiatowi oraz poinformowani posłowie sejmu ! Coś obiecali lecz nic na papierze tylko puste deklaracje bez zobowiązań

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *