KTO SIĘ MOŻE OBRAŻAĆ, A KTO NIE POWINIEN

Wersja 1
SLD chce tak zmienić kodeks karny, by prokuratura nie ścigała już z urzędu za obrazę uczuć religijnych, lecz by następowało to na wniosek osoby pokrzywdzonej. Projekt w tej sprawie ma trafić wkrótce do Sejmu. Jak powiedziała PAP autorka projektu, wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska, chodzi o zmianę art. 196 kodeksu karnego. Obecnie przepis ten mówi, że “kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Piekarska chce m.in. do art. 196 dodać zasadę, że ściganie za obrazę uczuć religijnych odbywa się “z oskarżenia prywatnego”. – Obraza uczuć religijnych nie powinna być ścigana z urzędu, tylko co najwyżej na czyjś wniosek. Powinien to być prywatny akt obywatela, który uzna, że takie czy inne działanie obraziło jego uczucia religijne, a nie, jak to jest obecnie, że uruchamia się cały aparat państwa i to prokurator decyduje o tym tak naprawdę, czy uczucia religijne zostały obrażone, czy nie – podkreśliła wiceszefowa Sojuszu.
…..W uzasadnieniu projektu przypomniała też sprawę sprzed kilku lat artystki Doroty Nieznalskiej, którą dopiero w ubiegłym roku sąd w Gdańsku ostatecznie uniewinnił od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Chodziło o zdjęcie męskich genitaliów na krzyżu.

Wersja 2
Znana sieć sklepów twierdzi, że nie wiedziała o religijnych symbolach na ręcznikach. Gwiazda Dawida i menora na ręczniku sprzedawanym w krakowskim hipermarkecie Real. Przedstawiciele środowisk żydowskich twierdzą, że niedopuszczalne jest umieszczanie symboli ich religii na takich towarach – donosi “Gazeta Wyborcza”. Ręczniki z gwiazda Dawida i menorą (siedmioramiennym świecznikiem) leżą w koszach z artykułami objętymi promocją. Cena jest atrakcyjna, a płaci się nie za sztukę, ale za wagę.

Ręcznik to nie jest coś, na czym powinny znaleźć się symbole religijne, które łączą Żydów na całym świecie. Nie bardzo rozumiem, do jakich celów taki ręcznik został wyprodukowany. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, czym kierował się producent, umieszczając gwiazdę Dawida i menorę na ręczniku – komentuje Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Z metki na ręczniku wynika, że wyprodukowano go w Turcji. Nie wiadomo czy ręczniki trafiły też do innych hipermarketów sieci Real w Polsce. Zamówiliśmy kolorowe ręczniki na wagę. Nie miało być na nich żadnych symboli. Stało się to bez naszej wiedzy. Zaleciliśmy sprawdzenie wszystkich sklepów i wycofanie ze sprzedaży tych ręczników – tłumaczy rzeczniczka sieci Real Agnieszka Łukiewicz. Zapewnia także, że jej