PROFESJONALNIE ZNACZY TAKŻE BEZBŁĘDNIE

Gmina Zarszyn aspiruje do miana profesjonalnie zarządzanej, bierze udział w różnych programach, organizuje konferencje i aktywnie działa na polach działalności kulturalnej i oświatowej. W projekcie wieloletniego programu inwestycyjnego i finansowego jest wzmianka między innymi o Nowosielcach. Błędy rzeczowe podane w tekście tego dokumentu niestety rażą na odległość:
“…. W lipcu 1945 do wsi wkroczyły oddziały UPA – wysadzona została stacja kolejowa, spalono wiele budynków, wielu mieszkańców straciło życie. W nowym kościele p. w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zachowały się zabytkowe elementy wyposażenia – XVIII-wieczny późnobarokowy ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem malowany na desce z przełomu XVIII i XIX wieku.”
Program Profesjonalne zarządzanie powinien zmuszać do dbałości o formę i treść opracowywanych projektów. Tymczasem mamy do czynienia z pewną bylejakością. Dla niewtajemniczonych przypomnę, że spalenie Nowosielec i mord na 16 jej mieszkańcach miało miejsce w nocy z 30 na 31 grudnia 1945 roku. Natomiast w kościele obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest nie w ołtarzu bocznym, tylko ołtarzu głównym i stąd jest Ona patronką miejscowej parafii. W dwu ołtarzach bocznych znajdują się, po lewej stronie św. Antoni, a po prawej wizerunek Pana Jezusa zbliżony bardzo do tych, jakie znamy z przekazów św. siostry Faustyny Kowalskiej. Dokument ma rangę wieloletniego programu, więc będzie czas na poprawki w jego treści. Co do zawartych w nim informacji widać, że będzie okazja do kilku refleksji i z pewnością do niego wrócimy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.