DOPALACZE DLA BJORGEN

Najpoważniejsza konkurentka na mistrzostwach świata dla Justyny Kowalczyk Marit Bjorgen przyjmuje specyfiki zaliczane do środków dopingujących, ale dopuszczonych do stosowania przez związek narciarki. Wystarczy zapoznać się z informacja o tym leku, aby zrozumieć dlaczego Norweżka nie liczy na sukces w klasyfikacji pucharu świata, tylko na dwutygodniowe mistrzostwa.

Salbutamol (INN) lub albuterol (USAN) jest krótko działającym agonistą receptora β 2-adrenergicznego. Jego wpływ powoduje rozkurcz oskrzeli w wypadku odwracalnego ich zwężenia i poprawę wentylacji płuc. Wpływ salbutamolu na receptory β1 w sercu jest niewielki. Wykorzystywany w celu łagodzenia objawów takich chorób jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Siarczan Salbutamolu jest zwykle podawana w postaci wziewnej , ma to wpływ na bezpośrednie zmniejszenie napięcia mięśni gładkich oskrzeli. Podany w tej formie ,maksymalny efekt Salbutamol może osiągnąć w ciągu pięciu do dwudziestu minut od podania, choć niektóre efekty widać od razu. Salbutamol może być podawany doustnie jako inhalacje lub dożylnie. Jedno badanie nawet potwierdza, że przyjmowanie salbutamolu zmniejsza ryzyko chorób serca (mniejszy cholesterol, LDL, trójglicerydy, jednocześnie podnosząc HDL – dobry cholesterol). W powyższym badaniu użyto dziennej dawki 16 mg ( 8 mg dwa razy dziennie). Inne pozytywne cechy salbutamolu to: zwiększanie amoniaku we krwi w czasie treningu, poprawienie siły nóg (również ogólne przyrosty siły przy treningu siłowym), oraz podniesione spoczynkowe zużycie energii.

Również interesujące jest, że salbutamol podnosi wydolność aerobową (bieganie) tak dobrze jak anaerobowy metabolizm (trening siłowy).Nie wysyca on tak silnie receptorów jak clenbuterol przez co może być brany przez dłuższy okres czasu dochodzący nawet do 6tygodni. Jego działanie opiera się na stymulacji beta receptorów co skutkuje podniesioną termogenezą ciała (duża część kalorii pochodzących z tłuszczu, spalana jest dzięki aktywowaniu tzw. białek rozprzęgających w gwałtowny sposób z wydzieleniem ciepła) dzięki czemu ma znakomite właściwości spalające tkankę tłuszczową. Dodatkowo  zwiększa syntezę białka w mięśniach, dzięki odziaływaniu na receptory beta, czyli ma niewątpliwie wpływ anaboliczny względem tkanki mięśniowej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.