LEGALIZACJA KOSZTUJE

Od kilku lat przepisy prawa budowlanego pozwalają zalegalizować obiekt budowlany wzniesiony bez wymaganego pozwolenia na budowę, jeśli:

  1. nie narusza on przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, a zwłaszcza ustaleń planu miejscowego oraz
  2. przepisów prawa budowlanego lub
  3. naruszenia są tego rodzaju, że jest możliwe doprowadzenie budynku do stanu zgodnego z prawem.

Konieczne jest w takim wypadku przedstawienie dokumentów świadczących o tym, że istnieje możliwość legalizacji, to znaczy zaświadczenia organu właściwego w sprawach ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu o zgodności obiektu z ustaleniami planu miejscowego oraz dokumentów takich, jakie są wymagane przy uzyskaniu pozwolenia na budowę. Organ nadzoru budowlanego przed wydaniem decyzji „legalizacyjnej” bada:

  1. zgodność projektu zagospodarowania działki z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami planu miejscowego,
  2. kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń,
  3. wykonanie projektu przez osobę mającą wymagane uprawnienia budowlane oraz w drodze postanowienia ustala wysokość opłaty legalizacyjnej, która jest praktycznie karą za samowolę budowlaną.

Opłata legalizacyjna wynosi pięćdziesięciokrotność opłaty ustalanej w wypadku stwierdzenia odstępstw od zatwierdzonego projektu w czasie obowiązkowej kontroli po zakończeniu budowy. Jej wysokość jest uzależniona od kategorii obiektów i ich wielkości (kategorie obiektów oraz współczynniki kategorii i wielkości obiektów zostały określone w ustawie).
Decyzja legalizacyjna nakłada również na inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie istnieje automatyczna legalizacja. Jest ona możliwa jedynie w stosunku do obiektów, które zostały wybudowane w sposób umożliwiający doprowadzenie ich do stanu zgodnego z prawem, i po uzyskaniu pozytywnej decyzji organu nadzoru budowlanego.

Przykład: Za samowolną rozbudowę, budowę, odbudowę, nadbudowę oraz przebudowę domu jednorodzinnego: 2 ×1 × (50×500 zł) = 50 000 zł.
na podstawie murator.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *