ROCZNICA ZAMACHU NA JANA PAWŁA II

Komisja teologów, która zebrała się 14 maja w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, opowiedziała się za uznaniem heroiczności cnót Jana Pawła II. To oznacza przejście do kolejnej fazy procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Papieża Polaka i przekazanie dokumentacji kardynałom z kongregacji. Warto zaznaczyć, że wczoraj, w dzień fatimski, minęła czwarta rocznica oficjalnego ogłoszenia decyzji Benedykta XVI o otwarciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Papieża Polaka oraz 28. rocznica zamachu na jego życie.

Warto zaznaczyć, że wczoraj, w dzień fatimski, minęła czwarta rocznica oficjalnego ogłoszenia decyzji Benedykta XVI o otwarciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Papieża Polaka oraz 28. rocznica zamachu na jego życie.
Komisja teologów przeprowadziła dyskusję nad kluczowym dokumentem procesu beatyfikacyjnego – Positio, zawierającym opracowaną dokumentację, między innymi zeznań świadków kolejnych etapów życia Sługi Bożego Jana Pawła II. Wśród dziewięciu teologów był jeden Polak. Ich nazwiska, podobnie jak wszystkie sprawy dotyczące szczegółów procedury kanonicznej, utrzymywane są, zgodnie z wymogami, w dyskrecji. Wiadomo, że aby sprawa została przekazana do dalszych prac w komisji kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, swoją aprobatę musiało wyrazić przynajmniej dwie trzecie teologów. Warto zauważyć, że jednocześnie prowadzone jest oddzielne postępowanie w sprawie cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II.
Przypomnijmy: 9 maja 2005 roku prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. José Saraiva Martins wydał reskrypt – dokument informujący, że Papież Benedykt XVI podjął decyzję o dyspensie od pięcioletniego okresu oczekiwania na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego w sprawie Jana Pawła II. 13 maja 2005 roku, w święto Matki Bożej Fatimskiej, 41 dni po śmierci Jana Pawła II, w 24. rocznicę zamachu na jego życie, a zarazem cudownego ocalenia, Benedykt XVI ogłosił oficjalnie światu swoją decyzję o dyspensie. Miesiąc później, 28 czerwca, w wigilię uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła, w Bazylice św. Jana na Lateranie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie procesu. Już w połowie maja 2008 roku do druku zostało złożone Positio – czterotomowy dokument liczący w sumie około 2,5 tysiąca stron. To właśnie Positio jest narzędziem pracy konsultorów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W oparciu o Positio konsultorzy teologowie wyrazili wczoraj swoją opinię – votum. Kolejnym elementem procesu będzie merytoryczna dyskusja w ramach kongregacji biskupów i kardynałów. Dopiero po ich ewentualnej akceptacji przedstawionego materiału i po wydaniu przez nich opinii będzie można myśleć o podpisaniu dekretu przez Ojca Świętego.
Małgorzata Bochenek, PAP

informacja pochodzi ze strony  http://www.naszdziennik.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *