POCZĄTKI ROLNICZEJ W NOWOSIELCACH

HISTORIA NOWOSIELEC VIII

Po przeprowadzonej reformie rolnej, w zabudowaniach dawnego dworu Gniewoszów zorganizowano w 1945 roku Roczną Szkołę Przysposobienia Rolniczego, która podlegała Ministerstwu Rolnictwa. Bazę naukową szkoły stanowiła „resztówka podworska” po przeprowadzonej w 1944 roku parcelacji, obejmująca ponad 31 ha ziemi ze wszystkimi budynkami. Do szkoły uczęszczało 28 uczniów mieszkających w Nowosielcach. W początkowym, krótkim okresie swego istnienia, tj. w latach 1945-1951 szkoła miała czterech kierowników: Węgrzyniak, Mazur, Karol Fiałkowski, Kazimierz Dudek.

W okresie 1951-1953 pomieszczenia dworsko-pałacowe władze gminy Zarszyn wykorzystały na magazyn jęczmienia potrzebnego do produkcji piwa przez zarszyński browar. W tym to okresie czasu piece kaflowe w salach szkolnych w dawnych pokojach pałacowych uległy zdemolowaniu. Następnie do 1956 roku obiekt wraz z obszarem ziemi objął Rolniczy Zespół Spółdzielczy „Nasze Zwycięstwo”, a w latach 1957-1958 „Kółko Rolnicze”.

Ponownie Roczna Szkoła Rolnicza I stopnia powróciła na swą bazę z 1945 roku, w roku szkolnym 1958/59. W pierwszym roku szkolnym – po reaktywowaniu szkoły – było 27 uczniów z przewagą dziewcząt, w tym już tylko 7 miejscowych, a reszta uczniów pochodziła z okolicznych wsi.

źródło: “W Gminie Zarszyn” Jan Ciupka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *