ODRZECHOWA- WIEŚ NA PRAWIE WOŁOSKIM

Wołosi to lud pasterski pochodzenia rumuńskiego zamieszkujący Karpackie Rejony Pogórza  dawnej Rzeczpospolitej. Przyjęli wiarę greko- katolicką. Prawo wołoskie zwane też było prawem mołdawskim i na południu ludy pasterskie przywędrowały z obszaru Rumuni i Bałkanów. Tych wsi na obecnym terenie Polski i na  samej Ziemi Sanockiej w samym XVI wieku powstało sto kilkadziesiąt. Osadnicy przybyli również z Węgier, o czym świadczą nazwy wsi np. Uherce oraz szczytów górskich np. Kiczera. Źródło: „Osadnictwo na ziemi sanockiej w latach 1340-1650” opracowane przez  Adama Fastnachta [1913- 1987].

Wiele opracowań o charakterze historycznym sugeruje, że tereny wschodniego Podkarpacia zamieszkiwali w znacznej większości Ukraińcy lub Rusini, co nie do końca jest prawdą.

 

4 komentarze

  1. Odrzechowa to malownicza i miła wioska, a mieszkańcy mają pogodne usposobienie! Kiedy tam przejeżdżam czuję sympatię do tych ludzi. Podobne opinie wyrażają moi znajomi!

  2. Podręczniki szkolne uczą ile to Ukraińców żyje na tzw. ziemiach odzyskanych. Jest nawet mapka, która kłamie, że na Dolnym Śląsku, Lubuskim, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Zachodnim mieszkają Ukraińcy przesiedleni zza Buga! Te podręczniki opracowali nie Polacy, lecz prawdopodobnie Żydzi i Ukraińcy. Przesiedlona po II wojnie ludność to Polacy z terytorium obecnej Ukrainy i Bukowiny rumuńskiej. Czas obalić to kłamstwo i poznać prawdę!!!

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *