72 ROCZNICA SPALENIA NOWOSIELEC

W 72 rocznicę spalenia Nowosielec przez bandytów z Ukraińskiej Powstańczej Armii w kościele o godzinie 17-tej  w sobotni wieczór odprawiona zostanie msza święta za pomordowanych mieszkańców naszej miejscowości. Tragiczna noc z 29 na 30 grudnia 1945 roku przyniosła śmierć 16 mieszkańcom wioski i spalenie ponad 150 budynków. Do tragedii doszło przy biernej postawie państwowych organów bezpieczeństwa oraz jak niektórzy nieżyjący już mieszkańcy wioski sugerowali – współpracy miejscowych sympatyków UPA. Dla pragnących odświeżyć wspomnienia o tamtych wydarzeniach polecamy prelekcję wygłoszoną dwa lata temu przez pracownika Muzeum Historycznego  w Sanoku Pana Andrzeja Romaniaka.

Dla przypomnienia – aby mieć dostęp do linków przypisanych do zamieszczonych treści oraz innych funkcji, np. formularza komentarzy, należy kliknąć na tytuł artykułu i otworzyć go w nowym oknie.

2 komentarze

  1. Bardzo się cieszę, że ktoś pamięta o tym masakrycznym najeździe na Nowosielce. Dla bezbronnych mieszkańców musiało być to szokujące przeżycie, że wczesnym rankiem
    doznali mordów swoich bliskich. Dzieci, starcy, kobiety nie uświadczyli litości. Trzeba się modlić w ofierze naszych pradziadków, którzy w tamtym czasie zostali pomordowani. Serdecznie pozdrawiam.

  2. Trzeba pamiętać o tej tragedii, która zmienia życie wielu ludzi.Tak bardzo bronilismy Ukrainę w pomarańczowym powstaniu, a sami juz nie pamiętamy co oni nam uczynili.A historia lubi się powtarzać.Z wyrazami szacunku Magdalena

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *