SIERPNIOWE ZEBRANIE WIEJSKIE

Zebranie wiejskie 18 sierpnia bogate programowo trwało niespełna dwie godziny. Próba wskazania celu na fundusz sołecki 2016 nie za bardzo się powiodła, albowiem głosy były podzielone, a wydatków sporo. Klimatyzacja sali okazuje się zadaniem zbyt drogim, aby zamknąć je w jednym funduszu sołeckim. Szacowany koszt to około 40-45 tyś. złotych. Do tego konieczne jest przebudowanie instalacji zasilającej, która będzie musiała zapewnić co najmniej 10 kW dla jednostek klimatyzacyjnych. Z innych pomysłów padały propozycje – wymiany krzeseł na sali widowiskowej, ocieplenie Domu Kultury, nagłośnienie, wentylacja mechaniczna. Ze strony sołtysa padła też propozycja pożyczenia 10 tyś. złotych dla Długiego, z perspektywą zwrotu na kolejny rok (2017?) Ostatecznie z tych propozycji żadna nie została wskazana jako priorytetowa.
Dość burzliwie przebiegało typowanie dróg pod asfaltowanie. Wskazanych zostało ostatecznie 12 odcinków i na koniec zebrania głosowano nad poszczególnymi propozycjami. Ze strony sołtysa nie było informacji, czy którakolwiek ze wskazanych dróg ma opracowany przez Urząd Gminy projekt modernizacji. Prawdopodobnie typowanie i głosowanie miało charakter wyłącznie “rozrywkowy”. Nieco groteskowo wyglądało samo głosowanie, gdyż ci co oddali głos byli proszeni o opuszczenie sali.
Głosowanie nad aneksem do Programu Odnowy Wsi odbyło się z marszu i właściwie nie wiadomo było co ów aneks zawierał. Odczytane plany do realizacji generalnie pokrywały się z tymi, które zapisano kilka lat wcześniej.
W sprawie wodociągów tematy powoli posuwają się do przodu. Trwają prace przy dobudowie brakujących odcinków sieci, a ich wykonawcą jest Zakład Gospodarki Komunalnej w Zarszynie. Front robót przemieszcza się od strony Zaguminka w kierunku Pisarowiec. Dobudowanie wszystkich brakujących odcinków sieci i ponadnormatywnych przyłączy powyżej 25 m długości przewidywane jest do końca roku. ZGK wyposaży odbiorców w wodomierze na własny koszt. Pozostałe koszty budowy przyłączy ponosi odbiorca. Dla potrzebujących wody już teraz, polecany jest czynny i sprawdzony odcinek wodociągu z hydrantem koło Szkoły Podstawowej.
I na koniec ostatni temat zebrania – zmiany w statucie wsi Nowosielce. Dotychczas w wyborach sołtysa musiało uczestniczyć co najmniej 1/10 mieszkańców Nowosielec uprawnionych do głosowania w ostatnich wyborach. W przeliczeniu na frekwencję było to nieco ponad 100 osób. Zaproponowana zmiana przez radnego Stanisława Burczyka i przegłosowana przez mieszkańców zmniejsza wymaganą frekwencję do 60 osób. A dla ważności wyboru sołtysa konieczne będzie poparcie połowy zebranych plus jeden głos. W ten sposób 31 osób będzie w stanie dokonać wyboru przewodniczącego rady sołeckiej w naszej miejscowości (w ujęciu matematycznym).
Zebranie prowadzone było bez sprzętu nagłaśniającego, co często powodowało chwilowy chaos i przekrzykiwanie. Ze strony Urzędu Gminy obecny był kierownik Referatu Inwestycji Eugeniusz Mazur. Informacji na temat wodociągów i budowy przyłączy udzielała kierowniczka ZGK Krystyna Stasiczak. Frekwencja zebrania wyniosła około 90 osób. Program nie przewidywał wolnych wniosków i zapytań, co przy stosunkowo rzadkim terminarzu zebrań można uznać ze pewne niedopatrzenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *