SZKOŁY NA RAZIE PO STAREMU

Prawdopodobnie jest to ostatni rok szkolny w naszej gminie, który rozpoczyna się w takim schemacie organizacyjnym. Reforma gminnej oświaty to konieczność. Do końca marca przyszłego roku Rada Gminy i Wójt powinni podjąć decyzje, które mogłyby skutkować zamknięciem niektórych placówek oraz przeprowadzić konsultacje społeczne z rodzicami i mieszkańcami danych społeczności. Najbardziej zagrożone mogą się czuć szkoły, gdzie jest najmniejsza liczba uczniów. Budynki szkolne w naszej gminie powstawały w sposób spontaniczny i bez głębszej analizy potrzeb. 20 i 30 lat temu liczebność uczniów była nieporównywalnie większa. Dzisiaj mówimy o kryzysie w oświacie, ale trzeba pamiętać, że jest on spowodowany również polityką demograficzną naszego państwa, brakiem perspektyw dla normalnego wychowania dzieci i dbałości rządu o losy młodego pokolenia oraz kraju zarazem. W myśl zasady wszystko jest na sprzedaż pozbywamy się potencjału oświatowego – nauczycielskiej kadry, mądrych programów nauczania, dzieci oraz budynków szkolnych. Taki stan można nazwać jedynie katastrofalnym.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *