ZAPAMIĘTAJ HASŁO

Hasła kampanii wyborczych przypominają wiązkę chrustu. Przed wyborami sztaby wyborcze pracują wytrwale nad wymyśleniem ciekawego i chwytliwego hasła dla danego kandydata lub partii, a zaraz po wyborach nikt o tym sloganie już nie pamięta. Chociaż wnikliwe przyglądnięcie się tym elementom wyborów może mieć drugie dno. Zacytujmy więc kilka haseł z obecnych lub minionych okresów przedwyborczych.

Nowa polityka,  nowe państwo” – hasło Lewicowców i Demokratów generalnie sprawdza się we wszystkich partiach. Po wygranej faktycznie prawie wszystko jest nowe. Nowi są  zarządcy rad nadzorczych, dyrektorzy kluczowych firm, szefowie większości najważniejszych instytucji i agend państwowych. Starym się płaci sowite odprawy bez szemrania, bo po następnych wyborach „nasi” też dostaną odprawy. Tu solidarność międzypartyjna obowiązuje.

Partia Demokratyczna kiedyś miała hasło „Polska. Do przodu, nie wstecz”, tylko trzeba wziąć pod uwagę, że nasz kraj jest nad przepaścią  systemu finansowego, patrząc na stan finansów i kondycji systemu ubezpieczeń społecznych. Znane hasło „Teraz Polska” – równie puste, jak i wieloznaczne. Może oznaczać wszystko i nic. Pasuje jak stare znoszone kapcie. Można do niego zadać retoryczne pytanie, a kto przedtem, skoro teraz Polska?

Prawo i Sprawiedliwość szafowało hasłem „Dotrzymujemy słowa”. Pewnie tak było, gdy wnikliwiej przyglądnąć się prowadzonej polityce wewnętrznej i zagranicznej. Najlepiej to doceniają Stany Zjednoczone i ugrupowania syjonistyczne, którym taki kamrat jest bardzo drogi. Być może, obiecali też swoim duchowym kierownikom wykończyć własnego koalicjanta, co zajęło im niespełna dwa lata i spowodowało konieczność oddania władzy siostrzanej ideowo Platformie Obywatelskiej.

Podstawowy slogan używany w kampaniach brzmi: By żyło się lepiej. Sprawdza się niemal w 100%. Wygranym po wyborach żyje się z pewnością lepiej. Widać to po licznych aferach, procesach korupcyjnych oraz skandalach gospodarczych. Życie pokazuje więc, jak puste są hasła w odniesieniu do oczekiwań wyborców. Dla samych zainteresowanych, którym one mają służyć mają zupełnie inne znaczenie.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *